Home ГОТВАЧ гезме Гиро пита –имајте вкусен оброк за неколку минутки

Гиро пита –имајте вкусен оброк за неколку минутки

3971
SHARE


Состојки (за едно лице):

2 парчиња гиро пита
2 лажички маслиново масло
4 – 5 лажици сос од домати
1 шолја рендан кашкавал
Сувомесен производ по желба
Пармезан по желба

Подготовка:

Загрејте ја тавата на тивко, ставете едно парче гиро пита на маслиновото масло и веднаш нанесете тенок слој од сосот од домати и слој кашкавал.

hitkujna-giro 1

hitkujna- giro 2

hitkujna- giro 6

 

Потоа ставете ја и втората гиро пита.

hitkujna- giro 4

hitkujna- giro 5

Со еден брз потег превртете ги.

Потоа нанесете уште еден слој кашкавал и салама или кулен по желба.

Почекајте да се стопи и горниот слој кашкавал додека не добие златно жолта боја.

hitkujna - giro 7

Декорирајте со пармезан по желба.

Добар апетит!