Еве како да направите совршен ребраст чипс

Еве како да направите совршен ребраст чипс

233
СПОДЕЛИ

Состојки:
• 1 килограм компири
• масло за готвење
• зачини по избор

Подготовка:

Истурете го маслото во подлабоко тенџере и ставете го на оган. Потоа , помош на Börner Wave–Брановидното ренде исечете ги компирите на тенки ребрасти кругови ( нема потреба од нивно лупење, но, измијте ги добро! ) Исечканите компири ставете ги во ладна вода десетина минути. По 10 минути измијте ги неколку пати со ладна вода и оставете ги добро да се исцедат.

Дел по дел ставајте ги компирите да се пржат во загреаното масло од 1 до 3 минути, додека не добијат златеникава боја. По нивното вадење ставете ги на кујнски крпи со цел маслото да се апсорбира во нив. Зачинете го чипсот додека е топол со зачини по ваш избор (вегета, чили, кари) и послужете со топол со сос по желба.

Совет:
Börner Wave–Брановидното ренде ќе ви помогне да ги сецкате овошјето и зеленчукот во форма на вафли и брановидни засеци во две различни дебелини. Идеално е за цврст зеленчук и овошје, создавање на декоративен и атрактивен дизајн и сосови.

????????????????????????????????????