Home ГОТВАЧ гезме Еве како да направите оригинално „Суфлаки“

Еве како да направите оригинално „Суфлаки“

8153
SHARE

Состојки:

  •  пилешки стек
  •  маринирани шампињони
  •  лебни трошки
  •  кари, бибер, буковец…
  •  домати
  •  млад кромид
  •  лук во прав
  •  павлака
  •  лебче

Подготовка:

Стекот исецкајте го на коцки и пржете го на загреано масло. Кога ќе биде на половина од спремањето доставете му ги сецканите шампињони, и продолжете со пржење. Потоа додајте  го зачинот за пица, биберот и карито. Пред самиот крај додајте и една лажица лебни трошки. Мешајте цело време. На крајот додајте го буковецот, кој по желба може и да биде лут.

На лепчето намачкајте павлака во која ставивте малку лук во прав. Потоа ставете го место, па доматите и одозгора исецканиот млад кромид. Свиткајте го лепчето.

Добар апетит!

Суфлаки