Home ГОТВАЧ Еве како да направите кинеска Харусаме салата

Еве како да направите кинеска Харусаме салата

2540
SHARE

Состојки:

  • 500 гр оризови нудли
  • 300 гр шунка
  • омлет од 3 јајца
  • 1 краставица
  • 3-4 моркови

Прелив:

  • 5-6 големи лажици соја сос
  • 3 лажици балсамико оцет
  • 1 лажица шеќер
  • 3 лажици масло од сусам
  • сусам

Подготовка:

Се варат нудлите, се цедат убаво и се мешаат со предходно исецканиот зеленчук и шунка. Зеленчукот и шунката се сецкаат на тенки долги стапчиња. Се пржи омлет од јајцата и се сецка на ленти. Се додава во нудлите,шунката и зеленчукот. Се преливаат со преливот од горе наведените состојки и се посипува со сусам.

Добар апетит!

Кинеска салата