Home ГОТВАЧ Домашни рум плочки

Домашни рум плочки

6869
SHARE

Состојки:

  • 125 гр маргарин
  • 100 гр шеќер во прав
  • 300 гр мелени бисквити
  • 125 гр маргарин
  • 50 гр мелени ореви
  • 200 гр црна чоколада

 

Подготовка:

Измиксирајте го маргаринот заедно со шеќерот во прав. Додадете ги мелената бисквити и оревите. Се заедно се миксира и се додава прво сокот, а потоа рум. Се остава 30 минути во фрижидер да се олади смесата, па се прават долги валјаци со дебелина од 1см. Се сечат од 5см должина.

Се ставаат во фрижидер на 2 – 3 часа и се става глазура од црно чоколадо кое е истопено на пареа.

Добар апетит!