Home ГОТВАЧ гезме Брзи крофни со павлака

Брзи крофни со павлака

6064
SHARE

Состојки:

  • 4 јајца
  • 1 кисела павлака
  • 16 лажици брашно
  • Малку сол
  • 1 прашок за печиво

Подготовка:

Ставете го брашното во подлабок сад, а потоа додадете го печивото, малку сол и сето убаво измешајте го.

Во брашното додадете ја павлаката и изматените јајца, па добро измешајте ( како кога правите кајгана)

Во тавата за пржење налејте масло, во висина околу 1 см. Добро загрејте го, па намалете на умерена температура.

Со лажица вадете ги крофничките па пржете ги од двете страни додека убаво да заруменат.

hitkujna-krofni-pavlaka