Home ГОТВАЧ гезме Супер лесни и брзи панцероти

Супер лесни и брзи панцероти

1214
SHARE

Сoстојки:

500 гр брашно

30 грама свеж квасец

2 лажички шеќер

1.5 лажичка сол

6 лажици масло

300 мл млеко

Подготовка:

Од наведените состојки замесете тесто и оставете го да отстои. Откако ќе нарасне, тестото разделете го на мали топчиња. Секое топче се рассукува и се филува со фил по желба. Се преклопува и со помош на вилушка се затвора за да не истече филот.

Панцеротите се пржат во врело масло, кратко, додека заруменат!

Добар апетит!